Slide background
Slide background
Slide background

STEAM „Žalioji palangė“

Pavasaris – tai gamtos pabudimo, garsų, spalvų ir linksmybės bei pavasarinių darbų metas. Kiekvienas su nekantrumu laukiame pasirodant pirmųjų pavasario ženklų – gležnų daigelių, besistiebiančių į saulę.

Pavasarinė nuotaika atkeliavo į pačių mažiausiųjų ,,Saulučių“ ir „Kačiukų“ grupes. Vaikai savo mažomis rankytėmis bėrė žemę į vazonėlius ir sėjo įvairių gėlių, prieskoninių žolelių sėklas, sodino jų daigelius. Mažieji sužinojo, kad augalams reikia drėgmės, tad pasodinę juos palaistė. Stebėdami, tyrinėdami jų dygimą ir augimą vaikai pastebėjo, kad augalai pasėti ir pasodinti vienu metu, sudygsta ir auga skirtingai, augdami linksta į šviesos pusę, nepalaistyti vysta.

„Bitučių“ grupės vaikai susipažino su augalų įvairove, pagrindinėmis augalo dalimis, sėklytės dygimo etapais, išsiaiškino ko reikia, kad sėkla sudygtų. Skaičiavo, lygino sėklytes po to jas pasėjo. Dabar vaikai jas prižiūri, laisto ir kiekvieną rytą bėga pažiūrėti kiek daigelių išdygo.

„Boruželių“ grupė nusprendė ant savo palangės užsiauginti tulpių mamyčių dienai.

„Žiogelių“ grupės  vaikai  sėklas apžiūrėjo per padidinamąjį stiklą jas palygino ir  sėjo ne tik į žemę, bet ir į pjuvenas. Vaikai stebės, prižiūrės ir matuos kaip auga augalas. Vėliau daigelius perkels į šiltadaržį ir lauko daržą. 

Prieš įkurdami žaliąją palangę „Drugelių“ vaikai susipažino su pagrindinėmis augalo dalimis, sužinojo svarbiausias  augalų  dygimo ir augimo  sąlygas. Svogūnus pamerkė į vandenį ir pasodino į žemę jau prieš tris savaites. Vaikai juos prižiūrėjo, laistė, stebėjo, kaip auga svogūnų žali laiškai, juos matavo su liniuote,  o dabar jau ragauja, skanauja. Žirnius sėjo  ne tik vazonėliuose, bet ir maišeliuose. Taip vaikai stebės žirnių augimo pokyčius, galės palyginti jų augimo sąlygas bei jų įtaką žirniams. Maišeliuose žirniai augs šiltnamio sąlygomis. Salotų sėklas vaikai daigino ir  ant vatos, jas nuolat paliedami, nes vata greitai išgarina drėgmę. Vaikai susipažino su  sėklų įvairove, jas apžiūrėjo per mikroskopą, padidinamąjį stiklą, svėrė, lygino.  Vaikai stebės, kaip dygsta sėklos, kaip kalasi daigeliai. Patys mokysis maksimaliai išnaudoti saulės šviesą ir šilumą, kurie reikalingi , kad augalėliai augtų, nepamirš jų palaistyti. Kai daigeliai užaugs, juos vaikai persodins į daržą, šiltnamį, gėlių daigelius į gėlynus.                      

„Kiškučių“ grupės vaikai jau žino, kad auginti ir prižiūrėti savo augaliuką ne tik smagu, bet tai ir atsakingas darbas, reikalaujantis kruopštumo ir rūpestingumo. Vaikams sėjimo procesas labai patiko, todėl ant grupės palangės išdygo pupelės, kurias stebėjome ir tyrinėjome. Svogūnėliai taip pat nenusileidžia ir stiebiasi vis aukščiau bei kelia savo žaliuosius laiškelius, kuriuos vaikučiai nekantrauja paragauti. Laukiame kol pirmuosius daigelius parodys ir įvairiaspalvės gėlytės bei prieskoninės žolelės.  Ne tik sėjome, bet smagiai ir įdomiai tyrinėjome sėklytes, kurios mažuosius nustebino savo didžiule įvairove, o piešti ant sėklyčių teko pirmą kartą.

„Žirniukų“ grupės ugdytiniai kaip ir kiekvieną pavasarį įsirengė žaliosios palangės kampelį. Šį pavasarį didžiąją dalį  palangės užėmė įvairios gėlės, kurių daigeliais planuojame apsodinti savo žaidimų aikštelę bei darželio erdves. Susidūrėme su iššūkiu, kad gėlyčių sėklos labai, labai  smulkios. Norėdami jas patyrinėti, pasinaudojome mikroskopais ir skaitmeniniu mikroskopu – akimi „ZOOMY“. Šis mikroskopas leido detaliai tyrinėti sėklas, nes didina iki 54 kartų, o padidintas vaizdas matomas kompiuterio ekrane.

„Pelėdžiukų“ grupės vaikai susipažino su įvairiomis sėklomis. Dekoravo savo sėjinukams indukus, tarėsi, ką nori sėti bei sodinti. Pamerkė į vandenį didelį geltoną ir mažą raudoną svogūną, daigino pupeles. Sėjo ir sodino gėlytes (medetkas, gvazdikus, begonijas sparaxis tricolor), pomidorus ir kitus norimus augaliukus. Prisiminė, ko reikia, kad augaliukai augtų, juos stebėjo ir rūpestingai prižiūrėjo. Stebėjo daiginamas pupeles, (surado prasikalusius daigelius), pamerktus svogūnus, jų šaknis, matavo svogūno laiškus su liniuote ir su konstruktoriaus detalėmis.  Tyrinėjome skirtingų formų ir dydžių sėklas (moliūgo, saulėgrąžos, avokado, pomidorų ir serenčių). Su vaikais aptarėme, kad kai kurios sėklos gali būti valgomos, pvz:. saulėgrąžos ir moliūgo ir jų paskanavome. Labai smagu vaikams žaisti ir interaktyvius žaidimus, tad vaikai šį kartą žaidė interaktyvų žaidimą „Suskaičiuok svogūnus“. Savaitės veiklų metu žiūrėjome ir video filmukus. Vaikai susipažino su augalų augimo ciklu bei augalo dalimis.

Vaikai domisi augalais, jų augimo ir vystymosi sąlygomis, noriai dalyvauja augalų priežiūros procese ir su nekantrumu laukia pirmųjų daigelių. Visa tai padeda ugdyti vaikų atsakomybę, pareigos jausmą, meilę gamtai.

 Lopšelio-darželio „Kregždutė“ informacija

2021-03-29

RADVILIŠKIO L/D „KREGŽDUTĖ“

Įm. k. 190714355
Topolių g. 1, LT-82151 Radviliškis
Tel. 8422 53490
El. p. darzkregzdute@gmail.com

© 2022 mir.lt