Slide background
Slide background
Slide background

„Žirniukų“ grupės STEAM projektas „Sniegas, ledas, vanduo“

Žiema – tai labai gražus ir smagus metų laikas. Veiklos šiuo metu tikrai nepritrūksta.  Sausio mėnesį „Žirniukų“ grupėje buvo inicijuotas bei įgyvendintas projektas STEAM projektas „Sniegas – ledas- vanduo“. Projekto tikslas: sudominti vaikus bandymais, eksperimentais, tyrinėjimais.

Sniego savybės. Projektą veiklas pradėjome nuo sniego tyrinėjimo. Atsinešę sniego į grupę mažieji tyrinėtojai diskutavo apie jo savybes. Tyrinėjo sniegą mikroskopo pagalba, nors mažas sniego gabalėlis greitai tirpsta, bet pavyko pamatyti ir suprasti, kad sniegas sudarytas iš mažų ledo kristalų. Vyko pokalbis apie tai ar galima valgyti sniegą. Užvirė diskusija. Vaikų nuomonė buvo įvairi. Todėl dalį sniego supylėme į ąsotį ir palikome jį ištirpti. Ištirpusį vandenį perkošėme per sietelį su marlės gabalėliu ir vaikai pamatė, kad ant jo paviršiaus liko daug nešvarumų. Po šio bandymo vaikai vieningai priėjo išvadą, kad sniegas nešvarus ir jo valgyti negalima.

Tyrinėjame, stebime, matuojame. Iš likusio sniego pasidarę sniego gniūžtes, vaikai  jas dažė spalvotais dažais, naudodamiesi teptukais ir pipetėmis. Stebėjo kaip dažai geriasi į sniegą, o po kurios laiko jų tarsi nelieka, bet perpjovę sniego gniūžtes perpus rado „pradingusius“ dažus. Vaikams buvo smalsu stebėti, kaip nusidažo sniegas skirtingomis spalvomis ir tampa panašus į valgomuosius vaisinius ledus. Piešimas ant sniego stimuliuoja vaizduotę ir kūrybiškumą. Vaikai žino, kad dėl šilumos sniegas virsta skystu vandeniu. Ištirpusį spalvotą vandenį pylė į cilindrus ir matavo jo kiekį. Tuomet supylėme spalvotą vandenį į ledų formeles ir savaitgaliui palikome jį šaldiklyje. Susirinkusiems į darželį po savaitgalio smalsu pažiūrėti kas įvyko su vandeniu šaldiklyje. Vaikų išvada: spalvotas vanduo ir ledo formelės, rezultatas – spalvoti nevalgomi ledai, bet tinkantys piešimui. Tą ir darėme, o likusius ledo gabaliukus panaudojome eksperimentui. Vaikai pylė druską ir ledo ir stebėjo ledo tirpimo procesą, kokius raštus druska skverbdamasi gilyn išgraužia.

Šaltis. Ypatingai šaltos naktys, tai galimybė pasigaminti didelių, spalvotų ir nespalvotų ledo burbulų. Pripylę vandens į balionus ir palikę keletui šaltų naktų lauke turime išskirtines priemones žaidimui tiek lauke, tiek grupėje. Spalvotus vandens kamuolius palikome lauko aikštelėje, o baltus vandens kamuolius parsinešėme eksperimentams į grupę, lašindami pipetėmis šiltą, spalvotą vandenį, vaikai stebėjo, kaip spalvotas vanduo prasiskverbia ir nudažo burbulą iš vidaus. Tyrinėdami sušalusio ir šilto vandens savybes įgijo naujos patirties.

Šaltis ir muilo burbulai. Šis eksperimentas reikalauja kruopštumo ir kantrybės. Turėjome pasigaminti kitokios sudėties muilo burbulų skysčio. Didžiausią įspūdį galima patirti esant didesniam nei 20 laipsnių šalčiui. Bet mums pavyko ir prie žemesnės temperatūros. Kiekvienas muilo burbulas yra sudarytas iš trijų atskirų sluoksnių: plono vandens molekulių sluoksnis yra tarp dviejų muilo molekulių sluoksnių. Minusinėje temperatūroje tas vidurinis sluoksnis ir sušąla, burbulą padengdamas kartais vos įžiūrimu, o kartais ir kur kas ryškesniu plėvelės storio ledo sluoksniu. Deja, pasidžiaugti užšaldytais burbulais galima ne itin ilgai, nes burbulo paviršiuje susidaro ledo kristalai, formuojasi  mikroskopiniai įtrūkimai, kurie sumažina slėgį burbulo viduje, tad veikiamas atmosferos jėgos, burbulas sprogsta. Kad ir trumpas, bet kristalų šokis ant burbulo paviršiaus užburiantis.

Sniego statiniai. Limpantis sniegas ir komandinis darbas sukūrė puikų rezultatą – sniego tiltą, kuris tapo mėgstamiausiu žaidimo objektu lauke. Smagu girdėti vaikų sumanymus, kad reikia sukasti aukštą kalną ir ten kur nešviečia saulė, nes ji gali kalną ištirpdyti.

Dirbtinis sniegas. Nepraleidome progos ir pasigaminome dirbtinio sniego iš krakmolo ir skutimosi putų. Ne tik procesas įtraukiantis ir įdomus, bet ir nulipdyti sniego seniai nesiskiria nuo pastatytų lauke, tik truputį mažesni.

O projektą užbaigėme pasigamindami sensorinius buteliukus „Snaigių šokis“. Į plastikinius buteliukus pripylėme vandens, specialių skystų klijų ir blizgučių. Vartant buteliuką blizgučiai lėtai sukasi sukurdami snaigių šokio efektą.

Džiaugiamės, kad atliekant įvairias veiklas kartu, vaikai patyrė daug džiugių emocijų, lavėjo kiekvieno vaiko saviraišką, kūrybiškumas, bendradarbiavimo bei pažinimo gebėjimai. Tyrinėdami  sniegą ir ledą ne tik lauke, bet ir grupėje, vaikai sužinojo daug naujo, atvėrė sau neregėtą, nuostabų atradimų pasaulį.

„Žirniukų“ grupės auklėtoja Erika Korsakienė

2021-02-26

RADVILIŠKIO L/D „KREGŽDUTĖ“

Įm. k. 190714355
Topolių g. 1, LT-82151 Radviliškis
Tel. 8422 53490
El. p. darzkregzdute@gmail.com

© 2022 mir.lt